Nagroda główna: Heart-VISION VR – Wdrożenie Wirtualnej Rzeczywistości do Kardiologii Dziecięcej
Innowacyjne podejście do prewencji, diagnostyki i leczenia wad układu krążenia, edukacji, współpracy interdyscyplinarnej i świadomości społecznej
Szanowni Państwo,
Diagnostyka obrazowa jest kluczowym elementem leczenia dzieci z wadami serca. Obecnie stosowane metody, jak tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, angiografia czy druk 3D, bywają niewystarczające, czasochłonne lub trudne w interpretacji, zwłaszcza w złożonych wadach serca. Technologia wirtualnej rzeczywistości (VR) pozwala w sposób automatyczny przekształcać rutynowe badania obrazowe w interaktywne, trójwymiarowe modele, wspomagając proces diagnostyczno-leczniczy, niosąc jednocześnie ogromny potencjał edukacyjny.
Od 2023r wdrażamy w naszej Instytucji technologię VR do rutynowej praktyki klinicznej i edukacyjnej. Opracowaliśmy ponad 120 VR modeli różnych wad serca, z tego 25% u dzieci <5kg.
Celem jest poprawa jakości obrazowania z maksymalizacją potencjału diagnostycznego rutynowych badań obrazowych, optymalizacja ścieżki diagnostyczno-terapeutycznej u dzieci z wadami serca, podniesienie poziomu szeroko pojętej edukacji akademickiej i klinicznej oraz usprawnienie komunikacji wielospecjalistycznych zespołów medycznych.
Projekt wspierany jest grantem Uniwersytetu Jagiellońskiego (UJ-CM).
Innowacyjność, wpływ na diagnostykę i leczenie
Tworzymy wirtualne modele wad układu krążenia, bazując na rutynowych badaniach obrazowych (CT, MR, 3DRA) prowadząc immersyjną analizę dla pacjentów naszej Kliniki i ośrodków partnerskich.
Decyzje terapeutyczne, wspierane modelami VR, podejmowane na lokalnych i międzynarodowych (online) wielospecjalistycznych konsyliach, już teraz przynoszą wymierne korzyści. Potwierdzają to nasze publikacje medyczne i wystąpienia konferencyjne.
Edukacja kliniczna, komunikacja interdyscyplinarna
Prowadzone od początku 2024r szkolenia kadry medycznej różnych szczebli (zespołów lekarskich, pielęgniarskich, techników, zespołów delegowanych do procedur inwazyjnych), spotkały się z dużym zainteresowaniem, potwierdzonym w ankietach.
Aktualnie każdy lekarz ma możliwość wirtualnej analizy badań obrazowych swoich pacjentów. Wątpliwości omawia Zespół Medyczny USD zajmujący się obrazowaniem, a przygotowany VR materiał wspomaga konsyliarne decyzje terapeutyczne.
Kształcenie Akademickie
W roku akademickim 2023/2024 opracowaliśmy „ścieżki edukacyjne” wykorzystujące modele VR dla studentów kierunków medycznych.
Do planu kształcenia włączono multimedialne prezentacje i warsztaty praktyczne, a praca na wirtualnych interaktywnych modelach pozwala „zanurzyć się” w sercu z wadą.
Potencjał i skala projektu
Zaplanowano udostępnienie Kompleksowych „VR - ścieżek edukacyjnych” szerokiemu gronu odbiorców (studentom, pracownikom ochrony zdrowia, pacjentom i rodzicom) na początku roku akademickiego 2024/2025. Istotnie rozszerzy to skalę projektu w kraju i za granicą.
Wdrożony instytucjonalny projekt Heart-VISION VR, to innowacyjne rozwiązanie w prewencji i leczeniu chorób układu krążenia, łączące nowatorskie podejście technologiczne z praktyką kliniczną, edukacją medyczną i współpracą interdyscyplinarną.
Z poważaniem,
Lek. Judyta Szeliga
Dr hab. n. med. prof. UJ Sebastian Góreczny
Klinika Kardiologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie,
Collegium Medicum - Uniwersytet Jagielloński
Zobacz prezentację:
