Zapoznaj się z regionem!

Białystok

Białystok jest największym miastem północno-wschodniej Polski i stolicą województwa podlaskiego. Pełni rolę administracyjnego, gospodarczego, naukowego i kulturalnego centrum tej części kraju, która ze względu na wyjątkowe walory ekologiczne, zwana jest Zielonymi Płucami Polski.

Puszcza Białowieska

Kompleks leśny o powierzchni około 1500 km² Stanowi relikt pierwotnych krajobrazów leśnych na staroglacjalnych wysoczyznach morenowych, które dominowały w przeszłości na nizinach środkowopolskich i północnopodlaskich. Obok wilka i rysia żyje tam największa populacja wolnego żubra na świecie.

MIEJSCA KTÓRE WARTO ZOBACZYĆ

Białowieża

Białowieża leży na rozległej polanie w Puszczy Białowieskiej, nad Narewką, na Równinie Bielskiej. Atrakcje w Białowieży i okolicach:

  • Puszcza Białowieska,
  • Rezerwat ścisły, czyli Obręb Ochronny,
  • Park Pałacowy w Białowieży,
  • Cerkiew św. Mikołaja w Białowieży,
  • Białowieża Towarowa – Restauracja Carska,
  • Rezerwat Pokazowy Żubrów – Szlak Dębów Królewskich.

Grabarka

Jest najważniejszym miejscem kultu religijnego wyznawców Prawosławia w Polsce. Święta Góra Grabarka to miejsce, gdzie od stu­leci podążają prawosławni pielgrzymi. Góra zasłynęła w 1710 roku, kiedy epi­demia cholery szalała na terenach Podlasia. Na Grabarce znajduje się utworzony w 1947 roku monaster żeński Świętych Marty i Marii, a także 3 klasztorne cerkwie.

Tykocin

Położony w Kotlinie Biebrzańskiej nad Narwią, na zachód od Białegostoku. W Tykocinie przebywali wielokrotnie królowie oraz książęta polscy. Duża liczba zabytków, a przede wszystkim zachowany oryginalny układ przestrzenny miasta, z widoczną do dzisiaj granicą części żydowskiej, z oryginalną synagogą (muzeum) powoduje, że miasto jest odwiedzane przez turystów z kraju i zagranicy.

Kruszyniany

Tatarska wieś na Podlasiu, Kruszyniany, była kiedyś dużym ośrodkiem muzułmańskim. Dziś to wieś łącząca wiele tradycji i kultur. Zachwyca pięknymi ludźmi, legendami, przyrodą i zabytkami.

Supraśl

Zaledwie 15 km od Białegostoku leży kameralne i wyjątkowo klimatyczne miasteczko. Supraśl jest jednym z dwóch uzdrowisk województwa Podlaskiego. To niewielkie miasto urzeka dziką przyrodą Puszczy Knyszyńskiej, prawosławnym monasterem, a także wyjątkową kulturą Podlasia, jaką tutaj możemy odczuć na każdym kroku.

Po więcej informacji odwiedź: